Jest to niezwykła, malownicza okolica na której zobaczyć można m.in. dwa jeziora – Łagowskie i Trześniowskie, które połączone są wąskim przesmykiem oraz wieżę widokową, w dawnym czasach pełniącą funkcje obronne. Oczywiście nie można zapomnieć o Zamku w Łagowie, który jest jednym z nielicznych pozostałych bytów Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty na ziemiach polskich.
W XIV wieku maltańscy kawalerowie otrzymali Łagów na własność. Następnie wybudowali tu gotycką warownię – siedzibę komandorii. W czasach Szpitalników zamek ten otoczony był murami o wysokości 9 metrów które przetrwały aż 700 lat. Potężna wieża obronna i osłony bramy wjazdowej oraz strażnica miały za zadanie bronić dostępu do zamku.
Dwie półokrągłe basteje wybudowano w odpowiedzi na wynalezienie broni palnej. Wieżę zamkową wtedy podwyższono do 35. metrów. Na dziedzińcu zamkowym znajdowała się kaplica i refektarz oraz skrzydło mieszkalne. Dziś wnętrza zamku stanowią pokoje hotelowe a więc turyści mogą tutaj przenocować. Jeśli chodzi o poszczególne wewnętrzne sale tej budowli, godna podziwu jest sala gotycka oraz sala z barokowym kominkiem.
Jeśli chodzi o Łagów należy również wspomnieć o Sokolej Górze znajdującej się na zachód od od jeziora Trześniowskiego. Dzisiaj Łagów jest wspaniałym miasteczkiem z zachowanym układem pradawnych uliczek, gdzie wejście i wyjście stanowią bramy gotyckie – Ceglana Brama Polska z XV wieku i starsza Brama Marchijska. W okolicy znajduje się neoklasyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1726 roku. Nad wspomnianym jeziorem Trześniowskim sięgającym głębokością miejscami aż na 60 m oraz stwarzającym wspaniałe warunki do nurkowania dzięki czystej, przezroczystej wodzie, znajduje się ładny park. Wspomniana wieża zamkowa jest genialnym punktem widokowym, zobaczymy tu całą rozległą okolicę w pięknej scenerii.
Brak wyników
0.0/5
Liczba ocen: 0