Tło Lubuskie

Jest to malutka wioska położona w gminie Lubrza. Jednym z jej wspaniałych zabytków jest kościół znajdujący się na wzgórzu, zbudowany w 1618 r. Posiada kwadratową wieżę dobudowaną w 1690r., którą wieńczy strzelista iglica. Kościół otacza mur z kamienia polnego oraz bardzo stare drzewa. Najciekawszym jednak znajdującym się tu obiektem są schrony boryszyna czyli Front Ufortyfikowany Łuku Odry i Warty z lat 30 XX wieku.

Schrony te połączone są z Międzyrzeckim Rejonem Umocnień (podziemnymi systemami chodników). Prace nad budową okolicznego systemu obronnego trwały do 1938 r. W weekend majowy odbywa się tu zlot miłośników fortyfikacji, który przyciąga około 20 000 gości. Impreza ta połączona jest między innymi z Międzynarodowym Festiwalem Zespołów Rockowych. Warto wspomnieć iż ten rejon umocnień jest kolosem wśród europejskich założeń obronnych oraz doskonałym przykładem niemieckiej myśli fortyfikacyjnej lat 30. XX wieku. Zastosowanu tu niespotykane w innych fortyfikacjach pancerze oraz rzadkie rozwiązania konstrukcyjne.

W okolicach Boryszyna powstało ponad sto naziemnych obiektów i około 30 km tuneli łączących ze sobą dwupoziomowe wieże pancerne uzbrojone w miotacze płomieni oraz wyrzutnie granatów. Zwiedzając to tajemnicze, ciekawe miejsce oprócz bunkrów w pętli boryszyńskiej zobaczymy niesamowicie rozbudowany podziemny świat, który składa się z dworców, koszarów, maszynowni i warsztatów. Do wyboru mamy tu trasę krótką (ok. 1,5 godziny) i trasę długą (ok. 2,5 godziny). Od października do marca w schronach zimują nietoperze (ok. 30 000 sztuk) ze względu na panujące w nich warunki (ciemność oraz temperatura która przez cały rok wynosi około 10 °C). Zwiedzać je więc można od kwietnia do września w godzinach od 10.00 do 18.00. Niedaleko Boryszyna zobaczyć można również most zwodzony o konstrukcji przechylno – przesuwnej.

Komentarze

Brak wyników

0.0/5

Liczba ocen: 0