Tło Lubuskie

To wspaniałe lubuskie miasto dawno temu było grodem słowiańskim. Prawa miejsce otrzymało w 1319r. Swoją sławę zyskało dzięki pomnikowi Chrystusa Króla. Za sprawą tej rzeźby Świebodzin prześcignął dawną brazylijską stolicę Rio De Janeiro. Do niedawna Świebodziński Chrystus był najwyższym pomnikiem na świecie. W 2011 roku przewyższyła go figura Chrystusa Pacyfiku z Peru, mierząca aż 37 metrów. Chrystus ze Świebodzina ma wysokość 36 m, z czego 3 m ma wieńcząca pomnik pozłacana korona. Stoi na wysokim na 16,5 m, sztucznie usypanym kopcu. Waga tego giganta jest szacowana na około 440 ton.

Pomysłodawcą tego wspaniałego obiektu na skalę światową, który stał się wizytówką miasta jest proboszcz parafii – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie – ksiądz prałat Sylwester Zawadzki. Oprócz pomnika warto wspomnieć o innych wspaniałych atrakcjach turystycznych oraz zabytkach Świebodzina. Takim na pewno jest piętnastowieczny, późnogotycki kościół Świętego Michała z XV wieku, który został przebudowany po pożarze 1541 roku. Wówczas stał się budowlą z czterema nawami i rzędem kaplic. Wnętrze nakryte zostało efektownym sklepieniem sieciowym, w kaplicach gwiaździstym i rzadko spotykanym kryształowym. W XIX wieku kościół zyskał neogotycką kruchtę i imponujący szczyt z dwiema iglicami na zachodniej fasadzie. We wnętrzu zachowane są cenne wyposażenia: późnogotycki tryptyk św. Anny w ołtarzu głównym i Ukrzyżowanie oraz rokokowy ołtarz Najświętszej Marii Panny. Interesującą cechą świebodzińskiego kościoła jest szerokość większa od długości.

Kolejnym ważnym punktem miasta jest zamek joannitów, którego dzieje sięgają XIV wieku. W tym czasie był najprawdopodobniej niewielką warownią drewnianą bądź częściowo murowaną. W okresie renesansu zamek rozbudowano dodając dwa kolejne skrzydła. Do dziś istnieje starsza pozostałość skrzydła południowo-wschodniego. Budowla otoczona była murem oraz fosą z mostem zwodzonym od strony miasta. Krzyże z kul armatnich wmurowane w elewację zamku, datowane są na XVII stulecie. W 1898 r. władze miasta przekazały obiekt siostrom boromeuszkom, które urządziły tutaj szpital, szkołę katolicką i przedszkole. Od 1946 roku zespół zamkowo-szpitalny użytkowany jest przez cieszące się dobrą renomą w kraju Sanatorium Rehabilitacyjno-Ortopedyczne.

Następnym ważnym zabytkowym elementem są Świebodzińskie mury obronne z zachowanymi 3 basztami, z początku XIV wieku. W końcu XVI wieku całe miasto otoczone było murami z dwunastoma basztami i trzema bramami wjazdowymi.

Sercem rynku miasta jest dwukondygnacyjny ratusz z XVI wieku, w którym siedzibę ma Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Eberharda Hilschera. Ratusz posiada dwie wieże zwieńczone krenelażem i elewację w stylach – gotyckim i renesansowym. piwnicach zachowały się najstarsze elementy – kamienne sklepienia beczkowe oraz ceglane: krzyżowo-żebrowe i gwiaździste.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o zespole architektonicznym przy Parku Chopina na który składają się neogotycki kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, progimnazjum z 1876 roku, szkoła dla dziewcząt z 1869 roku oraz sąd i więzienie z 1879 roku. Po spacerze uliczkami Świebodzina, odpocząć można na ławeczce Czesława Niemena.

Komentarze

Brak wyników

0.0/5

Liczba ocen: 0